Diyetisyen Ahun Çelik

Hesaplamalar

Beden Kütle İndeksi Nedir?

Beden kütle indeksi hesaplama bki, vücudunuzdaki yağ miktarını boy ve vücut ağırlığı değerlerine göre belirler. Formülle ideal kilo sınır aralığını hesaplamayı sağlayan dünya sağlık örgütü tarafından standartların belirlendiği bir yöntemdir. Bu değerin normalin üstünde olması vücutta fazla miktarda yağ olduğu anlamına gelir ve sağlığınız için risk oluşturur. Beden kütle indexi formülü en kolay şekilde ideal kilonuzu belirlemede kullanılır. İdeal kilo sınır aralığınızı belirlediğinzde hedef kilonuzu belirleyip bir beslenme planı çıkarabilirsiniz. örneğin 1,65 m boyunda bir bayanın ideal kilosu 54-64 kg arasındadır. Bu aralıkta kiloya bağlı sağlık riskleri oluşmasını engelleyebiliriz.

Beden kütle indeksi hesaplama bki

BKİ: Kilo/Boy m2 formülü ile hesaplanır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre

18.5 kg/m2′’nin altında ZAYIF

18.5-24.9 kg/m2 İDEAL KİLO

25-29.9 kg/m2 KİLOLU

30-34.9 kg/m2 ÇOK KİLOLU

35-39.9 kg/m2 OBEZ

40 kg/m2 üzerinde MORBİT OBEZ

Beden kütle indeksi hesaplama bki formülünde boy-kilo oranı kullanılır. Dolayısıyla BKİ değeri, boyunuza göre ideal kilonuzun kaç olması gerektiğini gösterir.

Hastalıklarla ilişkisi

Yetişkinlerde 18.5 – 24.9 aralığında normal kabul edilir. BKİ değerinin 25’ten yüksek olması fazla kilo, 30’dan yüksek olması obezite 35 üzerinde morbit obez olarak değerlendirilir. 18 in altiında bki değeri de en az yüksek olması kadar sağlıksız ve risklidir. 25’in üzerindeki BKİ değerleri sağlık risklerinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Beden kütle indeksi hesaplama bki bize hastalıklarla ilgili yol gösterebilmektedir. BKi değeri yükseldikçe bel çevresi de kalınlaşmaktadır. Bel çevresinin kalınlaşması metabolik hastalık riskini artırmaktadır. Özellikle diabet, karaciğer yağlanması, hiper tansiyon, kalp damar hastalıkları ilk sırada sayabileceğimiz hastalık riskleridir. Kiloya bağlı oluşabilen bu hastalıklar çoğu zaman ideal ağırlığa düşünce düzelir.
Vücut Kitle Endeksi Hesaplayıcı
Vücut Kitle Endeksinizi buradan hesaplayabilirsiniz
Boy
cm.
125 ve 225 arası bir değer girin
Ağırlık
kg.
Lütfen 10.0 ile 500.0 (bir ondalık) arasında bir değer girin.
Hesapla
Ağırlık kategorinizi belirlemede yardımcı bir araç olabilecek vücut kitle indeksinizi (BMI) kontrol etmek için bu hesap makinesini kullanın. Veya çocuğunuzun BMI'sini hesaplamak için kullanın.