Genel

Gece Yatmadan Ne Kadar Önce Yemek Yemeliyim?

Gece Yatmadan Ne Kadar Önce Yemek Yemeliyim?

İnternete baktığınızda gece atıştırmasının sağlıklı olup olmadığı konusunda birçok çelişkili görüş var. Bazıları tükettiğiniz gıdalara bağlı olarak, gece atıştırmalarının uyku kalitesini artıracağı ve kilo verdirebileceği yönünde açıklamalarda da bulunmuştur. Biz bu makalemizde gece atıştırmalarının artıları ve eksilerini değerlendirelim istedik.

Uyurken Kilo Verilir mi?

Vücut uykudayken bir önceki günün yorgunluğunu atmaya çalışır. Bunun içinde vücudun işlevini yerine getirmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Eğer akşam yatağa aç olarak girerseniz vücudunuz kendin yeniden şarj etmek için ihtiyaç duyduğu kaloriden yoksun kalır; bu, vücudunuzun karbonhidratları ve yağları yakıt olarak kullanmak yerine tutmasına neden olur. Akşam melatonin bakımından uyku getiren atıştırmalıklar yemek açlığınızı giderirken vücudunuza geceleri toparlanması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Peki, melatonin artıran besinler hangisi derseniz kiraz, ceviz, muz , yulaf ve domates şeklinde sayabiliriz.

Daha İyi Uyu

Dolu bir mide kişinin uykulu hissetmesine neden olur, ancak besin değeri yüksek olan yiyecekler, iyi bir gece uykusunu hazımsızlık haline dönüştürebilir. Akşam yatmadan önce tüketeceğiniz bir elma iyi gelebilir.

Kan Şekerini Koruyun

Meyveler, kuruyemişler ve tam buğday ekmeği gibi besinler kan şekerini düzenler. Düşük seviyeler, ertesi sabah daha az enerji ve halsiz hissetmenize neden olabilir.  Dikkat etmeniz gereken ise kan şekerinizi dengelerken aşırıya kaçmamanız çünkü yüksek seviyede aldığınızda bu kez gece enerji artışı olur ve bu da sizin uyku düzeninizi bozar.

Yukarıda akşam yatmadan önce atıştırdığınızda kazanabileceklerinizi gösteriyor. Peki, atıştırdığınızda vücudunuzda olumsuz olarak neler meydana gelecek düşündünüz mü?

İlginizi Çekebilir: İnegöl’de Diyetisyen

Gece Atıştırmanın Eksileri

Yatmadan önce yemek yemenin eksileri arasında kalitesiz uyku, kilo alma, daha fazla yemek yeme, sağlıksız seçimler, reflü, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi pek çok sonuç vardır.

Kötü uyku

Ne yediğinize ve günün hangi saatinde yediğinize bağlı olarak tükettiğiniz besinler uyku düzeninizi bozabilir. Çikolata ve kahve gibi kafein içeren yiyecekler yatmadan önce belki keyifli görünebilir ancak kafein enerjinizi yükseltir ve gecenin bir yarısında uyanmanıza neden olabilir.

Kilo Alımına Neden Olur

Yatmadan önce yemek yemek vücudun metabolizmasının yavaşlamasına neden olabilir. Vücut, uykuya hazırlanmak için geceleri işlevlerini yavaşlatır, ancak özellikle karbonhidrat içeriği yüksek yiyecekler tüketmek, sindirimi zorlaştırabilir ve kilo alımına neden olabilir.

Gece Yatmadan Ne Kadar Önce Yemek Yemeliyim?

Gece Yatmadan Ne Kadar Önce Yemek Yemeliyim?

Öğün Boyutu

Gece geç saatlerde yemek yemek ve sindirim için daha az zaman bırakmak demektir. Bunun yerine gün içinde daha büyük öğünler yemeye kendinizi alıştırmaya çalışın. Eğer geceleri yemek yiyorsanız muhtemelen kendinizi daha aç hissedeceğiniz için porsiyonlarınızı da büyük olacaktır.

Sağlıksız Seçimler

Cips, kurabiye, bisküvi ve dondurma gibi yüksek yağlı, şekerli abur cuburları atıştırdığınızda hem sağlıksız beslenmiş hem hızlı kilo almış olursunuz.

Asit Reflü, Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi

Yatmadan hemen önce yemenin bir başka riski de reflü, hazımsızlık ve mide ekşimesidir. Vücuda yatmadan önce sindirmesi için zaman vermeniz bu sorunları yaşamamanız açısından önemlidir.

Sağlık Riskleri

Gece geç saatlerde düzenli olarak yemek yemenin sağlık riskleri arasında obezite, diyabet ve kalp hastalığı bulunmaktadır.

Listeye geri dön