Genel

Yürümek Kaç Kaloridir?

Yürümek Kaç Kaloridir?

Yürümek kaç kaloridir? Sorusunun yanıtını sizlere vermeden önce şunu belirtmek gerekir ki insanların diyet dendiği zaman ilk korktuğu şeylerden bir tanesi hareket etmektir. Çünkü diyetle birlikte yapılacak olan spor aynı zamanda oldukça faydalıdır. Gün boyu evde bekleyen bir insan için belki de yürüyüş yapmak ya da spor yapmak günün bir saatinde normal olabilir ancak gün boyu çalışan ve çalışmak zorunda olan bir insan içinde oldukça zordur.  Ancak zamanınızı yürümeye ayırdığınız zaman hem sağlıklı yaşamak hem de kalori bakımından hızlı bir kayıp söz konusudur.

Bir insanın 20 saat boyunca yürümesi demek o insanın 1 kilo vermesi demektir. Bu elbette ki sizin ne şekilde yürüdüğünüzle de alakalı bir konudur. Yani tempolu bir şekilde yürümeniz gerekiyor. Bu durumda enerji harcamış olacaksınız ve bu da sizin kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Yürümek insan sağlığına oldukça faydalıdır ve de her insanın rahat bir şekilde yapabileceği bir spor türüdür diyebiliriz.  Bu spor yalnızca size kalori yaktırmaz beraberinde de nefes alışverişlerinizi düzene sokar bu da uyuma şeklinizden tutunda günlük aktivitelerinize varıncaya kadar her şeye doğrudan etki eder.

Şimdi size şu şekilde açıklayabiliriz günlük insanın 2 saat boyunca yürümesi demek 600 kalori yakması demektir bu da 16 saat boyunca yürüdüğünüzde 1 kilo verirsiniz anlamına gelir kısa yürümeler ise kalbinizin sağlığını doğrudan etkileyecektir. Sonuç olarak toparlayacak olursak yürümek yalnızca kilo vermeniz noktasında değil hayat standartlarınızı yükseltmeniz noktasında da size fayda sağlayacaktır. Bu sayede kendinizi daha fazla dinlenmiş ve sağlıklı hissedeceksiniz.

Yürümek Kaç Kaloridir?

Yürümek Kaç Kaloridir?

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Yürümek Gerekir?

Yürüyüş, en erişilebilir egzersiz şeklidir. Herhangi bir özel ekipmana veya giysiye ihtiyacınız yoktur. Sadece rahat bir çift ayakkabı yeterli olacaktır! Hedeflediğiniz kiloya ulaşmanın harika bir yoludur.

Peki, sağlıklı bir kiloya ulaşmak için ne kadar yürümeniz gerekir?

Kilo kaybı için ideal hedef günde 8 km yürümektir. Bu, haftada yaklaşık 3.500 kalori yakacak, bu da yarım kilo fazla yağa eşdeğer olacaktır.

Vücut kitle indeksiniz yüksekse ve çok fazla kilonuz varsa, kalori yakma oranınız çok daha yüksek olacaktır.

Tek seferde 8 km yürümenize gerek yoktur. Zamanınız kısıtlıysa, mesafeyi 2 veya 3 kısa yürüyüşe bölebilirsiniz.

“Hızlı bir tempoda yürüyorsanız, yürümek koşmak kadar iyidir.”

İlginizi Çekebilir: İnegöl Diyetisyen

Sadece Yürüyerek Kilo Verebilir misiniz?

Kilo kaybı, bir kalori açığı oluşturmaya dayanır. Yarım kilo yağ yakmak için 3500 kalorilik bir açığa ihtiyacınız vardır. Bunun içinde diyet yapmanız veya düzenli yürümeniz yeterli olacaktır.

Teorik olarak, diyet kilo vermek için egzersizden daha önemlidir, ancak bunun tek nedeni, kendinizi yüksek kalorili yiyeceklerle ödüllendirerek yürümenin bazı faydalarını geri almanın kolay olmasıdır.

Yürüyerek Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

Haftada yarım kilo vermek çoğu insan için makul bir hedeftir. Çok gibi gelmeyebilir ama amaç kalıcı kilo kaybıdır. Aslında yağ yakmak, sadece su ağırlığını kaybetmek değil ve sürdürebileceğiniz bir beslenme planına bağlı kalmaktır.

Listeye geri dön

Diğer Yazılar