Genel

Kilo Vermenin En İyi Yolu Nedir?

Kilo Vermenin En İyi Yolu Nedir?

Fazla kilolarınız var ve kilo vermenin en iyi yolu nedir? Diye merak ediyorsanız öncelikli olarak bir diyetisyenle iletişime geçmeniz gerekir. Diyetisyeniniz izlemeniz gereken diyet türü ve ne kadar egzersiz yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Ne yazık ki hızlı kilo vermenin bir formülü yok. Kilo vermenin en sağlıklı ve en etkili yolu, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmedir. Bunun kalıcı olması daha olasıdır. Fast food, işlenmiş yiyecekler ve gazlı içecekler gibi sağlıksız ve yüksek enerjili yiyecek seçimlerini daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmek önemlidir.

Hiç yememek veya tüm yiyecek gruplarını kesmek gibi güvenli olmayan uygulamaları öneren moda diyetlerden kaçınmalısınız. Bunlar kendinizi hasta hissetmenize neden olabilir ve sürdürülebilir değildir çünkü size uzun vadeli sağlıklı beslenme alışkanlıkları öğretmezler:

Tüm gıda gruplarını kesmek, sağlıklı kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineral alımını sınırlayabilir ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çok hızlı kilo kaybının sizi uzun vadede sağlıklı bir kiloya götürmesi pek olası değildir ve yetersiz beslenme kas dokusu kaybının yanı sıra yorgun, hasta ve düzgün çalışamama gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkarır.

Hızlı diyetler aslında uzun vadede kilo almanıza neden olabilir. Vücudunuzun enerjisi düşük olur, bu da yüksek yağlı ve yüksek şekerli yiyeceklere can atmanıza neden olur. Sonunda pes edip bu yiyecekleri yediğinizde, ihtiyacınız olandan daha fazla kalori alırsınız ve kilo almanıza neden olur.

Yediğimiz kalori miktarı, normal günlük aktiviteler ve egzersiz yoluyla yaktığımız kalori miktarını aştığında kilo alırız. Ortalama bir erkeğin aynı kiloda kalması için günde yaklaşık 2.500 kaloriye bir kadının yaklaşık 2.000 kaloriye ihtiyacı vardır.

Kilo Vermenin En İyi Yolu Nedir?

Kilo Vermenin En İyi Yolu Nedir?

Fazla kiloluysanız, başlangıç ​​kilonuzun %5-10’unu kaybederek sağlıklı bir şekilde diyete başlayabilirsiniz. Çok hızlı kilo vermemek en iyisidir. Haftada 0,5-1kgvererek kademeli olarak kilo vermeyi hedeflemelisiniz. Günde ihtiyacınız olandan yaklaşık 500 ila 600 kalori daha az yerseniz ve diyetinizdeki yağ içeriğini azaltırsanız bu miktarı kaybedebilmelisiniz. Genel olarak, kalori alımınızı azaltmayı ve daha fazla egzersiz yapmayı denemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: İnegöl Diyetisyen

Diyette Planlamanız Gerekenler

Kilo vermeye çalışırken aç olmanıza gerek yok. Sebze ve meyve gibi yüksek miktarlarda sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler yiyerek, günlük ihtiyacınızı tek öğünde yemeden tok kalabilirsiniz. Araştırmalar, yeni alışkanlıklar edinmenin ortalama 12 hafta sürdüğünü gösteriyor. Üç ay boyunca bu rutine bağlı kalarak, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, kilo vermenin ve onu korumanın anahtarı olan alışkanlıklar haline gelecektir.

  • Bol miktarda lif içeren yiyecekler yemek uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur, böylece kalori sınırınıza bağlı kalma olasılığınız artar.
  • Bol miktarda taze meyve ve sebze yemek vitamin ve mineral almanızı sağlar. Her gün çeşitli meyve ve sebzelerden en az beş porsiyon yemeniz önerilir.
  • Yoğurt ve yağsız süt gibi süt ürünleri iyi protein kaynaklarıdır. Kemiklerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan kalsiyum içerir.
  • Yağsız et, balık, yumurta ve mercimek iyi protein kaynaklarıdır. Haftada en az iki porsiyon balık yemeye çalışın.
  • Yüksek miktarda doymuş yağ içeren yiyecekleri yemekten kaçının.
  • Çok fazla şeker tüketmekten kaçının
  • Yapay tatlandırıcılardan kaçının
Listeye geri dön

Diğer Yazılar