Genel

İnegöl’de Diyetisyen

İnegöl’de Diyetisyen

İnegöl’de diyetisyen arıyorsanız Ahun Çelik size zayıflama veya kilo alma konusunda danışmanlık hizmeti sağlayacak ve fit bir vücuda sahip olabilmeniz için tüm planlamalarınızı yapacaktır.

Diyet yalnızca kilo vermek değil aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek içinde faydalıdır. Ancak insanın iyi bir diyet yapabilmesi için önce vücudunu tanıması ve neye ihtiyacı olduğunu bilmesi gerekir. Bunun içinde diyete başlamadan önce gerekli test ve tahlillerin yapılması gerekir.

Diyet denildiğinde akla ilk gelen yemeklerdir. Çünkü yemek yemenizi planlamanız ve besinlerinizin içerisinde neler olması gerektiğini bilmeniz gerekir. İnegöl’de diyetisyen sizin için bunları yapacaktır.

Diyet Yemekleri Nasıl Olmalı?

Diyet yemekleri, diyete başlayacak olanların ortak noktasını oluşturur. Çünkü zayıflamak isteyen kişilerin zayıflama diyetleri sırasında bu zamana kadar alışılmışın dışına çıkacak olması bu yemeklere kendisini hazırlamasını gerektirir. Evet diyet yemeklerine uyabilmek kolay değildir, ancak yemeklere yapılacak küçük dokunuşlarla geçişi daha az sancılı yapabilirsiniz. Hatta hazırlanan yemekler herkes için uygun olacağından tüm aile bireylerinin de bu tür beslenmesi sağlıklı olacaktır.

Fit yemekler yalnızca enerjisi düşürülmüş yemekler değildir. Doğru pişirme teknikleri ve yöntemleri uygun gıdaların uygun miktarlarda bir araya gelmesi ile oluşan diyet yemekleri emin olun lezzetinden de hiçbir şey kaybetmemiş olacaktır.

İnegöl’de diyetisyen arayanlar için yemek tarifi vermek yerine yemekleri oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiği hususunda bilgiler verelim istedik.

İlginizi Çekebilir: İnegöl Diyetisyen

Sağlıklı Yemeklerin Püf Noktaları

Yemeklerinizi kızartmamaya özen gösterin. Kızartma yöntemi hem besinlerdeki vitaminlerin ve minerallerin kaybolmasını önler hem de vücudunuzun yanmış yağ almanıza neden olur.

Etli yemeklere yağ koymamaya dikkat etmelisiniz. Etler içinde kendi yağlarını barındırırlar. Dolayısıyla kısık ateşte etlerinizi pişirirken kendi yağlarını salmasını bekleyin. Bu sayede diyet yemeklerinizden ekstra enerjinizi almış olursunuz.

İnegöl’de Diyetisyen

İnegöl’de Diyetisyen

Kavurma yerine haşlama yöntemini kullanın. Türk yemeklerinin en önemli özelliği tencerede yağın konulması ve yiyeceklerin kavrulmasıdır. Bu yöntem ile yapılan yemekler lezzetli olsa da sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle yemeklerinizde besinleri kavurmak yerine haşlamayı tercih etmelisiniz.

Yemeklerde farklı besin guruplarını tercih etmek çok önemlidir. Mesela sebzelerle etleri ya da kurubaklagilleri bir arada kullanabilirsiniz. Bu sayede yediğiniz yemekten alacağınız besin değerini daha fazla artırmış olursunuz.

Diyet yapan insanların en büyük sıkıntısı pilav ve markana gibi lezzetleri yiyemeyeceklerini düşünmeleridir. Oysaki diyet yapanlarında makarna ve pilav yemek gibi lüksleri vardır. Ancak burada önemli olan şeyin nasıl hazırlandığına dikkat edilmesi gerektiğidir.

Et suyundan uzak durun. Yemek yaparken lezzet katsın diye içine koyduğunuz et suyundan uzak durmalısınız. Et suyu yağ içerir ve bu yağlar doymuş yağlardır. Bu yağların yerine zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Sebzelerin diri olmasına dikkat edin. Olabildiğince diri sebzeleri tüketmeniz gerekir. Bunu içinde haşlama yöntemini tercih etmek gerekir. Haşlama sonrasında sebzeleri soğuk sudan geçirin bu sayede sebzelerin kendi ısısıyla pişmeye devam etmesini sağlamış olursunuz. Dolayısıyla bu da vitamin ve minerallerin kaybolmamasına neden olacaktır.

Etlerin ızgara yapılması sağlıklı olmayacaktır. Haşlama etin faydasını daha fazla öne çıkarmayı sağlayacaktır.

İnegöl’de diyetisyen için iletişime geçebilirsiniz.

Listeye geri dön

Diğer Yazılar