Genel

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Diyete başlarken herkesin hedefinde kısa sürede zayıflamak vardır. Ancak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz hususları dikkate almadığınızda kısa sürede zayıflama hayal olabilir.

Kısa bir süre içinde fazla kilolarınızdan kurtulmak istediğinizi biliyoruz. Çünkü diyet sadece fiziksel görünümün iyileştirilmesi değil aynı zamanda insan sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle söz konusu kalp sağlığı olduğunda mutlaka diyeti doktor kontrolünde yaparak devam ettirmek gerekir.

İnsanlar genelde diyete haftanın ilk günü ve büyük bir hevesle başlarlar. Fakat devamını getirmek öyle kolay olmayacaktır. Bunun için diyete başlamadan önce dikkatinizi yoğunlaştırmanız ve listenize ekleyeceklerinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Kendinizi Hazırlayın

Diyete başlamadan önce kendinizi zihnen hazırlamanız gerekiyor. Çünkü sırf istemiş olmak için diyete girdiğinizde birkaç gün sonra bırakacaksınız. Ya da başkalarının zorlamasıyla diyet yapmak sonuç vermeyecektir. Yapmanız gerekene mental olarak kafanızda olayı tamamlamaktır.

Diyetisyene Danışın

Diyet herkes için uygun olmayabilir. Mesela bir sağlık probleminiz varsa mutlaka başlamadan önce doktorunuza danışın. Herkesin diyet programı farklıdır. Bu nedenle bazı diyetler birilerini zayıflatıyorken sizin sağlığınızı bozabilir. Bunun için İnegöl diyetisyen her zaman doğru sonucu almanızı sağlayacak diyet listesini sunacaktır.

Kendinize Bir Kilo Hedefi Belirleyin

Ne kadar kilolu olursanız olun kendinize bir hedef kilo koyun. Bunun imkansız rakamlarda olmamasına dikkat edin, çünkü başardıkça hedefinizde daha fazla ilerlemeye ve gayret etmeye başlayacaksınız.

Su Tüketimine Dikkat Edin

İster yaz ister kış tüketmeniz gereken su miktarı olduğunu unutmamalısınız. Sağlıklı bir insanın günde en az 8 bardak su içmesi gerekir. Su tüketimini artırmadığınız sürece zayıflamada zorlanacağınız gibi susuzluk sizde bazı rahatsızlıklara da neden olabilecektir.

Spor Yapmaya Özen Gösterin

Kilo vermek için sadece yediklerinize dikkat etmeniz yeterli olmayacaktır. Gün içinde kısa süreli de olsa egzersizler yaparak sporunuzu tamamlamanız gerekir. Günlük 30 dakikalık yürüyüşler iyi gelecektir.

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Kısa Sürede Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Tartılmayı Bırakın

Sağlıklı bir birey diyet listesine dikkat ettiği sürece ayda 4-6 kilo arasında verecektir. Bu da haftada 1-2 kilo demek olur. Sürekli olarak tartılmak psikolojik olarak sizi yorabilir. Haftada bir kez sabah aç karnına tartılmak en doğrusu olacaktır. Motivasyonunuzu düşürmemek adına her gün tartılmamaya özen göstermelisiniz.

Kahvaltı Çok Önemli

Kahvaltı günün en önemli öğünleri arasında yer alır. Sabah güzel kahvaltı yaptığınızda gün içinde kendinizi hem daha enerjik hissedersiniz hem de acıkma süreniz daha fazla uzar.

Yatmadan Önce Yemek Yemeyin

Diyete başlayan insanların en çok şikayet ettiği konular arasında gece acıkmaları geliyor. Yatmadan önce ya da gece kalkıp yediğiniz her şeyin size kilo olarak geri döneceğini asla unutmamalısınız. Mümkün olduğunca akşam 19:00’dan sonra yemek yememeye özen gösterir.

Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Hazır gıdalar, cips ve kola gibi yiyecek içeceklerden mutlaka uzak durun. Bunları tüketmek size yalnızca kilo aldırmakla kalmaz aynı zamanda sağlığınızı da tehdit eder.

Tabaklarınızı Küçültün

Kullandığınız tabakların küçük olmasına dikkat edin. Tabaklarınızı küçülttüğünüzde porsiyonunuzu da küçültmüş olursunuz.

Karanlıkta Uyuyun

Uyurken ışıkların kapalı olması insanın yeme isteğinin azalmasına neden olur. Aynı zamanda daha kaliteli bir uyku çekeceğiniz için gün içinde daha az kalori almanıza neden olur.

Diyete Aniden Son Vermeyin

Diyetinizi tamamladınız ve hedeflediğiniz kiloya geldiniz. Bir süre ara vermeniz gerektiğinde de diyetinizi hızlıca sonlandırmayın. Yavaş yavaş bitirmek daha doğru olur.

Listeye geri dön

Diğer Yazılar